17 lutego 2018

Opis obozu

Rejestr organizatorów turystyki: link

BAZA OBOZOWA
Baza Obozowa znajduje się 26 km od Olsztyna w miejscowości Bałdy Piec nad jeziorem Gim w Gminie Purda. W Bazie znajdują się 2 murowane pawilony sanitarne, co daje po 2 łazienki damskie i męski. W umywalkach i natryskach (po 2 prysznice na łazienkę) jest ciepła woda podgrzewana bojlerami i przepływowymi podgrzewaczami wody. Pion żywieniowy (kuchnia, stołówka i magazyny żywnościowe) znajdują się w budynkach. Stan budynków i znajdujących się tam urządzeń jest w stanie technicznym dobrym. Współrzędne geograficzne: N53° 34′ 41.0319″ E20° 35′ 52.336″

ZAKWATEROWANIE
Grupy zostaną podzielone wiekowo na 3 oddzielne podobozy: kolonia zuchowa 6-10 lat, podobóz podstawówka 11-13 lat oraz podobóz gimnazjum i liceum 14-18 lat. Uczestnicy będą pracować systemem małych grup, to znaczy: podzieleni będą na 6 -7 osobowe zastępy i tak zostaną zakwaterowanie w namiotach, oczywiście z podziałem na płeć. Uczestnicy będą zakwaterowani w namiotach typu: NS, w których znajdują się drewniane podłogi. Namioty posiadają wkładane okna, które w przypadku ładnej pogody są wyciągane, dodatkowo z przodu i tyłu można je sznurować, otwierając w przypadku upału lub zamykając w przypadku chłodu i na noc. Organizator zapewnia dla każdego uczestnika: łóżko polowe, materac, 2 koce. W każdym namiocie znajduje się regał- półka na ubrania. W przypadku niepogody dla uczestników obozu udostępnione są 2 namioty świetlice z ławeczkami w których jednorazowo może przebywać 70 uczestników.

KADRA
Kadrę obozów stanowią harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego. Wszyscy na co dzień pracujący z dziećmi i młodzieżą, posiadający odpowiednie uprawnienia państwowe- kurs kierownika wypoczynku oraz kurs wychowawcy kolonijnego, a także Kurs Lidera Organizacji Pozarządowej. Są to ludzie odpowiedzialni, pełni pasji i zaangażowania, posiadający głowę pełną pomysłów, energicznie, a do tego zawsze uśmiechnięci.

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO
Wszyscy uczestnicy posiadają ubezpieczenie NNW od nieszczęśliwych następstw i wydarzeń. Opiekę medyczną na obozie sprawować będzie Ratownik Medyczny, a nad bezpieczeństwem kąpieli czuwać będzie Ratownik zawodowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na terenie Zgrupowania znajduje się namiot, w którym usytuowany jest punkt medyczny wraz z izolatką. Wszystkie leki, w tym również i te stałe podawane są przez ratownika medycznego wg zaleceń lekarza. Prosimy, więc dokładnie opisać leki, sposób ich podawania oraz dawkowania. Na początku obozu dzieci odbywają pogadankę z ratownikiem WOPR- na temat bezpieczeństwa nad wodą. Plaża oznakowana jest 2 strefami- czerwone bojki do 1,2m dla najmłodszych a żółte do 3m dla uczestników umiejących pływać. W programie przewidziana jest również pogadanka z ratownikiem medycznym, żeby zwrócić uwagę dzieci na obecność kleszczy, żmij, dbania o bezpieczeństwo podczas przebywania na słońcu, w czasie wycieczek i wędrówek, a także poznają podstawy I pomocy przedmedycznej. Na terenie każdego podobozu znajduje się odpowiednio oznakowany kącik przeciwpożarowy, a także apteczka. Wszystkie wyjścia podobozów są odnotowywane w księdze wyjść, a na każdą wędrówkę zabierana apteczka. Dzieci przed wyjściem są również uprzedzane o koniecznym stroju na grę terenową, wędrówkę, czy zajęcia sportowe. Na obozie lubi nas odwiedzać również leśniczy, który zwraca uwagę na zachowywanie się w lesie. Pierwszego dnia dzieci zapoznawane są z regulaminami: kąpieli, ochrony przeciwpożarowej, zasad poruszania się po drogach, zastępu służbowego, a także służby wartowniczej. Wszystkie interwencje medyczne rejestrowane są w zeszycie ratownika, a także wpisywane do karty kwalifikacyjnej uczestnika. W przypadku konieczności wyjazdu do szpitala informowani o tym incydencie są rodzice/opiekunowie.

PRZYRODA
Warmia i Mazury to kraina tysiąca jezior. Tak naprawdę jest ich ponad dwukrotnie więcej, a tereny zaliczane są do obszaru „Zielonych Płuc Polski”. Nieskażona przyroda, czysta woda i powietrze stwarzają naszym uczestnikom wspaniałe warunki do zabawy i wypoczynku. Baza obozowa Hufca Warmińskiego położona jest nad pięknym i czystym jeziorem Gim, 26km od Olsztyna. Namioty rozstawione są na obszarze 6ha wśród wysokich drzew sosnowych, gdzie panuje bardzo zdrowy mikroklimat. W okolicy znajdują się kilka oczek wodnych, nad którymi chętnie organizowane są gry terenowe. Do miejscowości Nowa Kaletka prowadzi ścieżka dydaktyczno- przyrodnicza, gdzie organizowane są wędrówki.

KONTAKT
W trakcie trwania obozu kontakt z dzieckiem zostaje ograniczony. Na terenie bazy nie ma możliwości ładowania telefonów komórkowych z uwagi na skoki napięcia i ograniczony dostęp do prądu, jak to w lesie bywa J Nie ponosimy też odpowiedzialności za zgubione, zniszczone, czy skradzione telefony. W przypadku konieczności kontaktu komendanci podobozów mają numery kontaktowe do rodziców/opiekunów. Dodatkowo raz w turnusie organizowany jest Dzień Otwarty, gdzie rodzice mogą odwiedzić swoje pociechy, wziąć udział w proponowanych zajęciach itp. Prosimy nie odwiedzać nas w inne dni, gdyż nie gwarancji, że dzieci będą na terenie bazy, mogą być np. na grze terenowej w lesie lub wycieczce. Żeby obserwować co się dzieje na obozie polecamy śledzenie naszego fanpage’a na Facebook’u: https://www.facebook.com/baldypiec/ , gdzie umieszczana jest fotorelacja, a także bieżące informacje. Wszystkie informacje dotyczące wyjazdu, listy potrzebnych rzeczy oraz powrotu otrzymują rodzice listownie na adres wskazany w karcie kwalifikacyjnej uczestnika na około 20-30 dni przed planowanym turnusem.

WYŻYWIENIE
Dzieci zapewnione mają 4 posiłki dziennie, są to: śniadanie, podwieczorek, obiad oraz kolacja. Jedzenie jest bardzo różnorodne, przygotowywane wg wymagań sanitarno-epidemiologicznych oraz zgodnie z racjonalnym żywieniem. Obiad składa się z 2 dań. Porcje są duże, a także istnieje możliwość dokładek. Na podwieczorek dzieci zawsze dostają butelkę 0,5 l wody, a także owoc, słodki wypiek lub słodycz. Dzieci mają też stały dostęp do wody/herbaty. Ponadto na terenie znajduje się sklepik, gdzie można kupić np. loda. Prosimy, by nie wyposażać dzieci w słodkie napoje, które przyciągają osy lub na słońcu zwyczajnie się psują. Tak samo w przypadku pakowania dzieciakom smakołyków, nie ma takiej potrzeby, dzieci mają duży wybór w czasie posiłków, do tego otrzymują podwieczorek, a w najgorszym przypadku zawsze mogą się udać do sklepiku.

PROGRAM
W czasie trwania turnusów Komenda Zgrupowania organizuje dla uczestników liczne olimpiady sportowe, gry terenowe, ogniska, kominki, dyskoteki, prezentacje filmów na telebimie, sztafety pożarnicze, wędrówki piesze, oraz wiele innych atrakcji programowych. Celem obozu będzie promocja aktywnego wypoczynku oraz zainteresowanie aktywnością fizyczną, doskonalenie i rozwijanie umiejętności sportowych uczestników w zakresie gry w piłkę nożną, siatkową, ręczną oraz dwa ognie, popularyzowanie sportu jako aktywnej i bezpiecznej formy wypoczynku oraz zainteresowanie dzieci aktywnym spędzaniem czasu wolnego. Podczas obozu planujemy uświadomić dzieci i młodzież szkolną o niebezpieczeństwie zagrożeń zdrowotnych i zachowań patologicznych, wskazać prawidłowe wzorce postępowania i autorytety godne naśladowania, inspirować do działania w kierunku działalności wolontariackiej, i higienicznego trybu życia. Organizator zapewni uczestnikom atrakcyjne formy pracy w trakcie trwania obozu dostosowane do każdej z grupy wiekowej. Ponadto podczas obozu będziemy propagować aktywny i bezpieczny wypoczynek wśród dzieci i młodzieży, tak aby umocnić w nich poczucie własnej wartości, uświadomić niebezpieczeństwa zagrożeń zdrowotnych i zachowań patologicznych, wskazać prawidłowe wzorce postępowania i autorytety godne naśladowania, inspirować do działań w kierunku rozwoju zainteresowań, uzdolnień i pasji.
Realizacja programu dostarczy uczestnikom wiedzę o zdrowym trybie życia, higienie osobistej na odpowiednim akceptowalnym poziomie głównie poprzez podejmowane działania praktyczne. Codzienne poranne gimnastyki, warsztaty, treningi oraz gry terenowe służyć będą poprawie kondycji fizycznej uczestników obozu.
Podczas trwania obozu odbędą się zajęcia sportowe w małych grupach, które będą miały na celu wyposażenie uczestników w umiejętność współdziałania w grupie oraz współdecydowania o niej. W trakcie zajęć programowych dzieci i młodzież szkolna będą uczestniczyć w wielu zawodach, olimpiadach i konkursach dzięki, którym poznają zasady zdrowej rywalizacji. Program obozu przewiduje tematykę i działania rozwijające nawyk dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne, przeciwdziałaniu uzależnieniom. Wychowawcy będą zachęcać do aktywnego działania i włączenia się społecznego dzieci i młodzieży szkolnej poprzez animację i edukację kulturalną. Realizacja programu dostarczy uczestnikom wędrówki oraz zwiady i gry terenowe poprawią zdrowie fizyczne dzieci i młodzieży szkolnej. Ponadto uczestnicy obozu przebywać będą jednorazowo przez cały dzień w Parku Rozrywki Aktywnej „Bartbo” w Butrynach, gdzie będą korzystać z placu zabaw, parku linowego, dmuchawców, a także z ogniska z kiełbaskami.

DZIEŃ OTWARTY
Raz w turnusie odbywa się dzień otwarty, w sobotę. Jest to zaproszenie dla rodziców oraz całych rodzin do przyjazdu w odwiedziny do swoich pociech. W trakcie tego dnia istnieje możliwość zabrania dziecka z obozowych zajęć programowych, po wcześniejszym wypisaniu u komendanta obozu. Wypisywać z zajęć mogą jedynie rodzice lub pełnoprawni opiekunowie, legitymujący się dowodem osobistym. Istnieje możliwość wypisania dziecka poza teren zgrupowania, to również należy odnotować w książce wyjść po uzgodnieniu z komendantem obozu. Dzień otwarty to również okazja, żeby rodzice wzięli udział w zajęciach, które na co dzień odbywają się na obozie. Organizowane wtedy są warsztaty muzyczne, sztafety pożarnicze, rozgrywki sportowe, teleturnieje obozowe, w których poza dziećmi uczestniczą rodzice. Dzień otwarty zaczyna się tuż po śniadaniu, koło godziny 9,10, a kończy tuż przed ciszą nocną koło godziny 20. Niestety nie ma możliwości wykupienia obiadów, ale do dyspozycji rodziców jest ognisko na plaży, gdzie można zrobić kiełbaski. Na terenie zgrupowania jest sklepik, gdzie można kupić np. loda, napoje, czy inne smakołyki. Zaproszenie na dzień otwarty rodzice otrzymują wraz z listem obozowym.

pl_PLPolish
pl_PLPolish