17 lutego 2018

Opis obozu

Rejestr organizatorów turystyki: link

BAZA OBOZOWA
Baza Obozowa znajduje się 26 km od Olsztyna w miejscowości Bałdy Piec nad jeziorem Gim w Gminie Purda. W Bazie znajdują się 2 murowane pawilony sanitarne, co daje po 2 łazienki damskie i męski. W umywalkach i natryskach (po 2 prysznice na łazienkę) jest ciepła woda podgrzewana bojlerami i przepływowymi podgrzewaczami wody. Pion żywieniowy (kuchnia, stołówka i magazyny żywnościowe) znajdują się w budynkach. Stan budynków i znajdujących się tam urządzeń jest w stanie technicznym dobrym. Współrzędne geograficzne: N53° 34′ 41.0319″ E20° 35′ 52.336″

ZAKWATEROWANIE
Grupy zostaną podzielone wiekowo na 3 oddzielne podobozy: kolonia zuchowa 6-10 lat, podobóz podstawówka 11-13 lat oraz podobóz gimnazjum i liceum 14-18 lat. Uczestnicy będą pracować systemem małych grup, to znaczy: podzieleni będą na 6 -7 osobowe zastępy i tak zostaną zakwaterowanie w namiotach, oczywiście z podziałem na płeć. Uczestnicy będą zakwaterowani w namiotach typu: NS, w których znajdują się drewniane podłogi. Namioty posiadają wkładane okna, które w przypadku ładnej pogody są wyciągane, dodatkowo z przodu i tyłu można je sznurować, otwierając w przypadku upału lub zamykając w przypadku chłodu i na noc. Organizator zapewnia dla każdego uczestnika: łóżko polowe, materac, 2 koce. W każdym namiocie znajduje się regał- półka na ubrania. W przypadku niepogody dla uczestników obozu udostępnione są 2 namioty świetlice z ławeczkami w których jednorazowo może przebywać 70 uczestników.

KADRA
Kadrę obozów stanowią harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Polskiego. Wszyscy na co dzień pracujący z dziećmi i młodzieżą, posiadający odpowiednie uprawnienia państwowe- kurs kierownika wypoczynku oraz kurs wychowawcy kolonijnego, a także Kurs Lidera Organizacji Pozarządowej. Są to ludzie odpowiedzialni, pełni pasji i zaangażowania, posiadający głowę pełną pomysłów, energicznie, a do tego zawsze uśmiechnięci.

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO
Wszyscy uczestnicy posiadają ubezpieczenie NNW od nieszczęśliwych następstw i wydarzeń. Opiekę medyczną na obozie sprawować będzie Ratownik Medyczny, a nad bezpieczeństwem kąpieli czuwać będzie Ratownik zawodowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na terenie Zgrupowania znajduje się namiot, w którym usytuowany jest punkt medyczny wraz z izolatką. Wszystkie leki, w tym również i te stałe podawane są przez ratownika medycznego wg zaleceń lekarza. Prosimy, więc dokładnie opisać leki, sposób ich podawania oraz dawkowania. Na początku obozu dzieci odbywają pogadankę z ratownikiem WOPR- na temat bezpieczeństwa nad wodą. Plaża oznakowana jest 2 strefami- czerwone bojki do 1,2m dla najmłodszych a żółte do 3m dla uczestników umiejących pływać. W programie przewidziana jest również pogadanka z ratownikiem medycznym, żeby zwrócić uwagę dzieci na obecność kleszczy, żmij, dbania o bezpieczeństwo podczas przebywania na słońcu, w czasie wycieczek i wędrówek, a także poznają podstawy I pomocy przedmedycznej. Na terenie każdego podobozu znajduje się odpowiednio oznakowany kącik przeciwpożarowy, a także apteczka. Wszystkie wyjścia podobozów są odnotowywane w księdze wyjść, a na każdą wędrówkę zabierana apteczka. Dzieci przed wyjściem są również uprzedzane o koniecznym stroju na grę terenową, wędrówkę, czy zajęcia sportowe. Na obozie lubi nas odwiedzać również leśniczy, który zwraca uwagę na zachowywanie się w lesie. Pierwszego dnia dzieci zapoznawane są z regulaminami: kąpieli, ochrony przeciwpożarowej, zasad poruszania się po drogach, zastępu służbowego, a także służby wartowniczej. Wszystkie interwencje medyczne rejestrowane są w zeszycie ratownika, a także wpisywane do karty kwalifikacyjnej uczestnika. W przypadku konieczności wyjazdu do szpitala informowani o tym incydencie są rodzice/opiekunowie.

PRZYRODA
Warmia i Mazury to kraina tysiąca jezior. Tak naprawdę jest ich ponad dwukrotnie więcej, a tereny zaliczane są do obszaru „Zielonych Płuc Polski”. Nieskażona przyroda, czysta woda i powietrze stwarzają naszym uczestnikom wspaniałe warunki do zabawy i wypoczynku. Baza obozowa Hufca Warmińskiego położona jest nad pięknym i czystym jeziorem Gim, 26km od Olsztyna. Namioty rozstawione są na obszarze 6ha wśród wysokich drzew sosnowych, gdzie panuje bardzo zdrowy mikroklimat. W okolicy znajdują się kilka oczek wodnych, nad którymi chętnie organizowane są gry terenowe. Do miejscowości Nowa Kaletka prowadzi ścieżka dydaktyczno- przyrodnicza, gdzie organizowane są wędrówki.

KONTAKT
W trakcie trwania obozu kontakt z dzieckiem zostaje ograniczony. Na terenie bazy nie ma możliwości ładowania telefonów komórkowych z uwagi na skoki napięcia i ograniczony dostęp do prądu, jak to w lesie bywa J Nie ponosimy też odpowiedzialności za zgubione, zniszczone, czy skradzione telefony. W przypadku konieczności kontaktu komendanci podobozów mają numery kontaktowe do rodziców/opiekunów. Dodatkowo raz w turnusie organizowany jest Dzień Otwarty, gdzie rodzice mogą odwiedzić swoje pociechy, wziąć udział w proponowanych zajęciach itp. Prosimy nie odwiedzać nas w inne dni, gdyż nie gwarancji, że dzieci będą na terenie bazy, mogą być np. na grze terenowej w lesie lub wycieczce. Żeby obserwować co się dzieje na obozie polecamy śledzenie naszego fanpage’a na Facebook’u: https://www.facebook.com/baldypiec/ , gdzie umieszczana jest fotorelacja, a także bieżące informacje. Wszystkie informacje dotyczące wyjazdu, listy potrzebnych rzeczy oraz powrotu otrzymują rodzice listownie na adres wskazany w karcie kwalifikacyjnej uczestnika na około 20-30 dni przed planowanym turnusem.

WYŻYWIENIE
Dzieci zapewnione mają 4 posiłki dziennie, są to: śniadanie, podwieczorek, obiad oraz kolacja. Jedzenie jest bardzo różnorodne, przygotowywane wg wymagań sanitarno-epidemiologicznych oraz zgodnie z racjonalnym żywieniem. Obiad składa się z 2 dań. Porcje są duże, a także istnieje możliwość dokładek. Na podwieczorek dzieci zawsze dostają butelkę 0,5 l wody, a także owoc, słodki wypiek lub słodycz. Dzieci mają też stały dostęp do wody/herbaty. Ponadto na terenie znajduje się sklepik, gdzie można kupić np. loda. Prosimy, by nie wyposażać dzieci w słodkie napoje, które przyciągają osy lub na słońcu zwyczajnie się psują. Tak samo w przypadku pakowania dzieciakom smakołyków, nie ma takiej potrzeby, dzieci mają duży wybór w czasie posiłków, do tego otrzymują podwieczorek, a w najgorszym przypadku zawsze mogą się udać do sklepiku.